Firma w sieci

  • img
  • img
  • img
Technologie przyszłości - zmieniaj się razem z nami!

 
img

Fundusze Unijne – Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej w technologii FTTH/GPON.

PW_Telcent_UE

Kolejna inwestycja sieci szerokopasmowej w województwie Świętokrzyskim: „Szerokopasmowy Internet na obszarze „białych plam” w Gminie Jędrzejów”

   W dniu 27 czerwca 2014 roku, w wyniku rozstrzygnięcia konkursu przeprowadzonego w ramach Działania II.1 „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej” Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013, TELCENT M.Urys, P.Bąk Sp.J. podpisał umowę z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości dotyczących dofinansowania projektu budowy sieci dostępowej ze środków unijnych. Wartość tego dofinansowania to 1 224 513,60 zł.

Realizacja projektu umożliwi nam świadczenie usług dostępowych szerokopasmowych w  terenie Polski Wschodniej – województwo Świętokrzyskie, powiat Jędrzejów dla miejscowości: Borki, Cierno Zaszosie, Jasionna, Książe Skroniów, Kulczyzna, Lasków, Lścin, Łączyn, Piaski, Prząsław, Prząsław Mały, Skroniów, Sudół, Wilanów;

Dzięki tej inwestycji w zasięgu szybkiego Internetu znajdzie się około 500 gospodarstw domowych. Inwestycja zostanie zakończona w czwartym kwartale roku 2015.

   Projektowana sieć zostanie wykonana w technologii FTTH, czyli światłowodów doprowadzonych wprost do domów mieszkańców, który zapewnia połączenie w jakości co najmniej 30 Mbit/s z wykorzystaniem urządzeń w technologii GPON.

Planowane usługi:

– szerokopasmowy internet,
– telewizja IPTV,
– telefonia IP

Kilka słów na temat FTTH i GPON:

GPON

Topologia GPON

   Pasywna sieć optyczna (PON z ang. Passive Optical Network) – sieć optyczna należąca do grupy sieci FTTx (ang. Fiber To the x) np. Home/Loop/… Jest to sieć, w której, jako medium przekazywania danych, wykorzystuje się światłowód jednomodowy. Prędkość transmisji jest dzielona w zależności od standardu, zazwyczaj jest to podział 1:32 ale standardy akceptują podział z zakresu 1:16 do 1:128. Sygnał jest rozdzielany przez tzw. pasywne (nie wymagające zasilania) splitery optyczne, czyli pasywne urządzenia rozdzielające, które rozmieszczone są w różnych miejscach sieci PON. Sieć ta może najczęściej przyjmować postać drzewa lub magistrali. Zastosowanie urządzeń aktywnych (czyli wymagających jakiegoś rodzaju zasilania) jest przewidziane tylko w końcowych i początkowych węzłach sieci.

Wśród elementów sieci PON wyróżnia się:

  • urządzenia dystrybucyjne OLT (Optical Line Termination), zwane również centralnymi jednostkami
  • urządzenia zakańczające sieć optyczną u odbiorców ONT (Optical Network Termination), zwane terminalami abonenckimi
  • urządzenia zakańczające sieć optyczną w lokalnym punkcie dystrybucyjnym ONU (Optical Network Unit)
gpon

Topologia GPON